Rozliczenia roczne PIT za 2021 rok czekają już na podatników w ramach usługi Twój e-PIT, która została przygotowana przez Krajową Administrację Skarbową (KAS). Usługa ta, dostępna od 15 lutego do 2 maja, jest skierowana do osób korzystających z formularzy PIT-37, PIT-38, PIT-28 oraz PIT-36. W ramach Twój e-PIT dostępne będzie także oświadczenie PIT-OP, umożliwiające przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Magdalena Rzeczkowska, szef KAS, podkreśla rosnącą popularność usługi Twój e-PIT, która jest dowodem na skuteczność wprowadzania nowoczesnych, elektronicznych rozwiązań w administracji skarbowej. W 2020 roku blisko połowa z 18,3 miliona elektronicznych deklaracji została złożona właśnie przez tę usługę, a w 2021 roku liczba ta wzrosła do ponad 10 milionów zeznań.

Usługa Twój e-PIT jest dostępna przez całą dobę i można z niej korzystać na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. Podatnicy mają czas do 2 maja 2022 roku na weryfikację i akceptację swoich rozliczeń. KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, jeśli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Zeznania PIT-28 i PIT-36 za rok 2021 mogą być składane do odpowiednio 28 lutego i 2 maja 2022 roku. Te formularze wymagają jednak aktywnego działania ze strony podatnika, gdyż nie zostaną automatycznie zaakceptowane.

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest poprzez e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Logowanie odbywa się za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Dodatkowo, możliwe jest zalogowanie się do samej usługi Twój e-PIT przy użyciu danych podatkowych, takich jak PESEL, NIP, kwota przychodu za rok 2020, czy kwoty nadpłaty lub podatku do zapłaty.

W ramach Twój e-PIT podatnicy mogą również skorzystać z różnych ulg podatkowych, takich jak darowizny, ulga rehabilitacyjna, ulga na Internet, ulga termomodernizacyjna, IKZE czy odliczenie wydatków mieszkaniowych. Po raz pierwszy w tej usłudze mogą również rozliczyć się wspólnie małżonkowie, którzy w 2021 roku prowadzili działalność gospodarczą.

W przypadku podatku do zapłaty, usługa Twój e-PIT wskaże podatnikom ich mikrorachunek podatkowy. Jeśli zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie, KAS przekaże informacje o kwocie podatku do zapłaty. Natomiast zwrot nadpłaty podatku nastąpi w ciągu 45 dni, a dla zeznań papierowych termin ten wynosi do trzech miesięcy.

e-Urząd Skarbowy (e-US), uruchomiony w ubiegłym roku na podatki.gov.pl, stał się popularnym narzędziem wśród podatników. Serwis oferuje szereg usług dostosowanych do potrzeb różnych grup użytkowników, ułatwiając im rozliczenia podatkowe i załatwianie spraw w KAS. Projekt e-US, współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa, jest systematycznie rozwijany i będzie kontynuowany do września 2022 roku.

Źródło: https://www.mazowieckie.kas.gov.pl/

Archiwum: luty 2024