Rozpoczynająca się akcja rozliczeń PIT za rok 2021 będzie trwać od 15 lutego do 2 maja. Już od jutra, w ramach usługi Twój e-PIT dostępne będą przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) rozliczenia roczne. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z możliwości wysłania swojego PIT-u poprzez system e-Deklaracje.

Ministerstwo Finansów oraz KAS po raz czwarty udostępniają usługę Twój e-PIT, która jest skierowana do osób rozliczających się na formularzach PIT-37, PIT-38, PIT-28 oraz PIT-36. Dodatkowo, dostępne będzie oświadczenie o przekazaniu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (PIT-OP).

Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS, podkreśla: „”Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług w polskiej administracji, w tym w administracji skarbowej. Z roku na rok zyskuje na popularności, potwierdzając słuszność naszego kierunku działania, który opiera się na oferowaniu nowoczesnych usług umożliwiających załatwianie spraw podatkowych bez wychodzenia z domu.””

W 2020 roku blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji została złożona przez Twój e-PIT. W 2021 roku liczba ta wzrosła do 19,6 mln PIT-ów, z czego ponad 10 mln złożono poprzez usługę Twój e-PIT, w tym 4,3 mln to automatycznie zaakceptowane zeznania PIT-37 i PIT-38.

Usługa Twój e-PIT jest dostępna przez całą dobę i może być używana na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Do 2 maja 2022 roku podatnicy mają czas na weryfikację, modyfikację lub zatwierdzenie swoich rozliczeń. Po tej dacie, KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które zostały przygotowane na podstawie dostępnych danych. Dzięki temu rozliczenie będzie złożone w terminie nawet bez aktywnego udziału podatnika.

Zeznanie PIT-28 za rok 2021 można składać do 28 lutego, natomiast zeznanie PIT-36 do 2 maja 2022 roku. Te zeznania nie będą automatycznie zaakceptowane 2 maja, gdyż większość z nich wymaga uzupełnienia danych przez podatnika.

Po 2 maja podatnik będzie miał możliwość podglądu swojego zeznania, pobrania Urzędowego Potwierdzenia Odbioru oraz złożenia korekty w ramach usługi.

Jak korzystać z usługi Twój e-PIT? Dostęp do usługi możliwy jest przez e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Zalogowanie się do e-US Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT oraz innych usług dostępnych w serwisie. Dodatkowo do samej usługi można zalogować się danymi podatkowymi, podając PESEL lub NIP i datę urodzenia, kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 rok oraz kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 rok.

W ramach usługi Twój e-PIT podatnicy mogą uwzględnić przysługujące im odliczenia, takie jak darowizny, ulga rehabilitacyjna, ulga na Internet, ulga termomodernizacyjna, wpłaty na IKZE czy odliczenie wydatków mieszkaniowych. Możliwe jest również zadeklarowanie przekazania 1% podatku dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Po raz pierwszy małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą na ryczałcie lub podatku liniowym, którzy w 2021 roku nie osiągnęli przychodów, nie ponieśli kosztów i nie mieli odliczeń z tego tytułu, mogą rozliczyć się wspólnie.

Podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy, umożliwiając łatwe dokonanie płatności online. W przypadku automatycznego zaakceptowania zeznania, urząd skarbowy wyśle informację o kwocie podatku do zapłaty.

Zwrot nadpłaty podatku potrwa do 45 dni, natomiast w przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.

e-Urząd Skarbowy (e-US) na podatki.gov.pl, uruchomiony na początku zeszłego roku, jest współfinansowany z Programu Polska Cyfrowa. Usługi dostępne w serwisie są dostosowane do potrzeb różnych grup użytkowników. Korzystanie z e-US to oszczędność czasu, bezpieczeństwo, wygodne płatności i łatwy dostęp do informacji. Projekt jest realizowany etapami do września 2022 roku.

Do e-US zalogowano się około 52,9 mln razy, złożono ponad 73,8 tys. pism ogólnych i ZAW-NR ponad 18,2 tys. razy. Dostępne są również zgłoszenia aktualizacyjne ZAP-3, z których skorzystano ponad 64,7 tys. razy. Klienci mają dostęp do wykazu mandatów karnych oraz możliwości realizacji płatności online.

Źródło: https://www.mazowieckie.kas.gov.pl/

Archiwum: luty 2024