Dziś, w Międzynarodowy Dzień Zebry, warto przypomnieć sobie o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach. „”Zebra”” na jezdni, często spotykana w Polsce, to miejsce, gdzie powinniśmy być szczególnie uważni i odpowiedzialni, zarówno jako piesi, jak i kierowcy, ponieważ to właśnie tam dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń.

Kierowcy – uwaga na przejścia! Pośpiech, złe warunki pogodowe i brak ostrożności często prowadzą do wypadków. Na Mazowszu niemal codziennie dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, będących najczęściej ofiarami nieuwagi kierowców. Pamiętajmy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, należy zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Ponadto, wyprzedzanie na przejściach jest zabronione, tak samo jak omijanie pojazdów zatrzymujących się, aby przepuścić pieszych.

Piesi – bezpieczeństwo przede wszystkim! Przestrzeganie zasad ruchu drogowego jest kluczowe dla pieszych. Zanim przekroczymy „”zebrę””, upewnijmy się, że jest to bezpieczne. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania: widoczność pieszych dla kierowców nie zawsze jest dobra, zwłaszcza w złych warunkach atmosferycznych. Pamiętajmy też, że korzystanie z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jezdnię znacząco ogranicza naszą uwagę i może być niebezpieczne.

W trosce o wspólne bezpieczeństwo, zarówno piesi, jak i kierowcy powinni wykazywać się rozwagą i odpowiedzialnością. Ostatecznie chodzi o zdrowie i życie każdego z nas na drodze. Niech Międzynarodowy Dzień Zebry będzie przypomnieniem o tych ważnych zasadach.

Źródło: https://mazowiecka.policja.gov.pl/

Archiwum: luty 2024