Arkadiusz Czartoryski
Biografia
Arkadiusz Czartoryski urodził się 14 kwietnia 1966 w Ostrołęce. Ukończył studia historyczne z przygotowaniem pedagogicznym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1991) oraz kurs obronny na Akademii Obrony Narodowej (2000).
W zawodzie nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie pracował w latach 1992–1997 w katolickim liceum prowadzonym przez Stowarzyszenie „Pokój i Dobro” w Ostrołęce oraz w I Liceum Ogólnokształcącym w tym mieście. W 1997–1998 był dyrektorem oddziału wojewódzkiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Ostrołęce. Działał w Stowarzyszeniu Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich, był członkiem Zespołu Tańca Ludowego Ostrołęka, prezesem ligi siatkarskiej Nike Ostrołęka i członkiem grupy rekonstrukcji 4 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego.
W wyborach samorządowych w 1998 uzyskał mandat radnego Ostrołęki z listy Akcji Wyborczej Solidarność i od 1998 do 2002 pełnił urząd prezydenta miasta. W wyborach 2002 przegrał w II turze z Ryszardem Załuską, a następnie ponownie został radnym miejskim. W latach 2003–2004 był członkiem zarządu, a 2004–2005 wicemarszałkiem województwa mazowieckiego.
W swojej karierze należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, przystąpił do Przymierza Prawicy, a następnie do Prawa i Sprawiedliwości. W wyborach parlamentarnych w 1993 bez powodzenia kandydował z list Katolickiego Komitetu Wyborczego „Ojczyzna”. W wyborach parlamentarnych w 2005 został posłem na Sejm V kadencji z okręgu siedleckiego (14753 głosów). W listopadzie 2005 objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W 2006 zrezygnował ze stanowiska; w 2007 został sekretarzem klubu parlamentarnego PiS.
W kolejnych latach uzyskiwał kolejne mandaty: w 2007, 2011 i 2015; w 2019 bez powodzenia startował do Parlamentu Europejskiego, ale uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji (22457 głosów). Został następnie wybrany zastępcą przewodniczącego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz zasiadł w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Obrony Narodowej. 25 czerwca 2021 wystąpił ze swojego klubu PiS, tworząc koło poselskie Wybór Polska; kilkanaście dni później dołączył do Partii Republikańskiej, a także powrócił do PiS. W lipcu 2022 objął stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz pełnomocnika rządu ds. rozwoju sportu dzieci i młodzieży. W 2023 został posłem na Sejm X kadencji; po wyborach zrezygnował z mandatu europosła. Po przyłączeniu Partii Republikańskiej do PiS ponownie został członkiem PiS. W 2024 przystąpił do Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II Wielkiego.