Ostrzeżenia 25.06.2026

Uwaga na upały: nie zostawiaj dziecka ani zwierząt w nagrzanym samochodzie

Upały grożą życiu - nie zostawiaj dziecka ani zwierząt w nagrzanym aucie, nawet na chwilę. Reaguj natychmiast.

Komenda Miejska Policji w Ostrołęce

Janusza Korczaka 16, 07-409 Ostrołęka

Przed nami fale bardzo wysokich temperatur, które mogą sięgać nawet 36 stopni Celsjusza. W takich warunkach wnętrze zaparkowanego auta błyskawicznie staje się śmiertelnie niebezpieczną pułapką.

Apelujemy do rodziców, opiekunów i właścicieli zwierząt o roztropność i odpowiedzialność. Nigdy nie zostawiajmy dzieci ani zwierząt w samochodzie, nawet na chwilę. Chwila nieuwagi może mieć tragiczne konsekwencje.

W oparciu o zapowiedzi synoptyków, nadchodzi fala upałów. Wysoka temperatura zagraża zdrowiu i życiu, zwłaszcza najmłodszym i zwierzętom. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Podczas codziennych spraw łatwo stracić poczucie czasu. Nie zostawiajmy dziecka w zaparkowanym aucie, nawet jeśli mamy wejść tylko do sklepu, na pocztę czy do urzędu. Wnętrze szybko się nagrzewa.

Gdy pojazd stoi na słońcu, temperatura wewnątrz rośnie szybko i może stać się śmiertelnie wysoką. Dziecko przebywające w nagrzanym aucie może przegrzać się i stracić przytomność - co czasem wymusza natychmiastowe działanie, w tym wyjęcie dziecka z pojazdu.

W ubiegłym roku ostrołęccy policjanci kilkakrotnie interweniowali w związku z pozostawieniem dzieci w nagrzanych pojazdach. W jednym przypadku funkcjonariusze musieli wybić szybę, by uratować życie malucha. Zawsze podejmiemy zdecydowane kroki, gdy zdrowie najmłodszych jest zagrożone.

Prosimy także o zgłaszanie takich sytuacji od razu - jeżeli widzimy dziecko pozostawione samotnie w zamkniętym samochodzie, nie przechodźmy obojętnie. Natychmiast powiadommy służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia priorytetem jest ratowanie ludzkiego życia, nawet kosztem wybięcia szyby.

Przypominamy, że pozostawienie dziecka w nagrzanym samochodzie może być kwalifikowane jako narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Źródło: policja.gov.pl

AJ

Anna Jurewicz

Relacjonuje zdarzenia i sprawy bezpieczeństwa w Ostrołęce, łącząc szybkość informacji z weryfikacją faktów.

Więcej artykułów →

Udostępnij: